V letošním prvním čtvrtletí si lidé ve srovnání s prvním třemi měsíci loňského půjčili na bydlení o třetinu míň peněz než loni. Propad zavdal příčinu spekulacím, jestli Česká národní banka nesleví z přísných pravidel pro žadatele o hypotéky, která platí od loňského října. Banky by podle nich neměly poskytovat úvěr, pokud by výše celkového zadlužení žadatele překročila devítinásobek jeho čistého ročního příjmu (ukazatel DTI – debt-to-income). Domácnost s hypotékou by na splátky zároveň neměla vydávat víc než 45 procent čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI – debt service-to-income).
„Bankovní rada diskutovala, zda je s ohledem na nedávný nárůst úrokových sazeb z hypotečních úvěrů ke třem procentům žádoucí zmírnit doporučení pro horní hranici ukazatele DSTI na 50 procent ze současných 45,“ informoval guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Rozhodla se však ponechat ji na současné úrovni s odkazem na analýzy a zátěžové testy domácností, které ukazují, že za vysoce rizikové lze pokládat již úvěry s DSTI nad 40 procent,“ uvedl Rusnok.
Nezměnil se ani doporučený limit ukazatele sledujícího poměr výše hypotéky a hodnoty zástavy (ukazatel LTV – loan-to-value), který zůstává na devadesáti procentech s tím, že banky můžou poskytnout maximálně 15 procent úvěrů mezi osmdesáti a devadesáti procenty.
Nadějí pro aspoň některé žadatele, kteří kvůli přísnější regulaci zatím nemůžou na hypotéku dosáhnout, tak zůstává návrh ČNB a ministerstva financí. Podle něj by mohla platit mírnější pravidla pro lidi do 36 let. Návrh je ale součástí chystané novely zákona o ČNB a není vůbec jisté, kdy a v jaké podobě projde Sněmovnou.